= SDR přijímač =
SDR přijímač "Software Defined Radio"
SDR zní jako zaklínadlo, ale není to složitá a nedostupná technika jak se může zdát. V posledních asi pěti letech právě technika SDR prožívá vzestup. Má své odpůrce i příznivce. Není účelem článku popisovat detailně a matematicky zdůvodňovat techniku zpracování signálu SDR. Zjednodušeně lze napsat, že technika SDR je založená na zpracování signálů I (fázový) a Q (kvadraturní) a jejich vzájemných fázových posunů, nutných pro potlačení zrcadlových příjmů. Pokud zadáte do vyhledávače slova "Software Defined Radio" otevře se vám skoro tři miliony odkazů, z toho skoro tisíc česky.
Co je to SDR přijímač?
"Softwarově definovaný RX je radiokomunikační zařízení ve kterém PC zajišťuje detekci a zpracování přijímaného signálu. Druh modulace určuje příslušný SW, který zároveň ovládá RX."
Pro SDR techniku je příznačná její flexibilita. Funkce zařízení se dají zásadně měnit jednoduchou modifikací HW či změnou SW. Pro postavení jednoduchého přijímače stačí tři integrované obvody, jak si také ukážeme. Asi deset IO pro stavbu transceiveru, který snese srovnání se současnými komerčními transceivery. Výhodou SDR techniky je, že operátor vidí spektrum, tedy panorama pásma v reálném čase, s možností "lupy ladění" a může si vytvořit přehled slyšitelných stanic a aktivity na pásmu, výhodou je i nízký šum přijímače a také možnost audio záznamu na HDD, možnosti filtrů jsou u SDR fantastické. Nevýhodou SDR techniky je nutnost použít výkonnější PC či notebook a kvalitní zvukovou kartu. Na tom je závislý celkový výsledek.
Doporučuji alespoň Pentium IV 2GHz a kvalitní zvukovou kartu pokud možno standartu Soundblaster od Creative Labs. Pro naše počáteční pokusy si však vystačíme i s integrovanou zvukovkou na motherboardu. Pokud budete kupovat zvukovou kartu za takovým účelem, lze doporučit se vzorkováním 24 bitů a kmitočtem 96 kHz. Operační systém vašeho PC nemusí být nutně jenom Windows. Lze využít i Linux.(např. Ubuntu)
Výborným programem pro Linux je Shell SDR od N1VTN, JF1AFN a PU1JTE. Za zkoušku by stálo rozjet v UBUNTU SDR programy pro Windows pod WINE. Pro Windows je možno použít program Rocky 3.6 od VE3NEA . Z dalších programů pro Windows stojí za pozornost Winrad od Alberta I2PHD či KGKSDR od M0KGK nebo PowerSDR . Existuje i řada dalších SDR programů. Tyto SW jsou 100% funkční a pro naše použití zdarma. I to je hamspirit. SW jsou na svých webových stránkách dobře popsány, instalace, nastavení i obsluha.
SDR použití třeba v meteorologii
NAVTEX
Vyzkoušet si příjem jde i v Čechách ( z vysílačů Cullercoast – UK, Rogaland – Norsko, Oostende – Belgie, Stockholm – Švédsko ), ale bohužel obě frekvence bývají obvykle zarušené zvlášť ve městech. Zdrojem rušení bývá i samotný počítač, nebo jeho zroj a je třeba najít dobré místo s uspokojivým signálem. Vysílání bývá poměrně krátké tak do pěti minut. Chce to lepší externí anténu než je vestavěná feritová v přijímači, třeba dlouhý drát z okna. Na moři příjem nebývá problém.
Naladíte patřičnou frekvenci 490 nebo 518 kHz, druh příjmu SSB a musíte počkat na začátek vysílání pro sledovanou oblast. Spustíte program MultiPSK, druh provozu zvolíte Amtor FEC-Navtex a kmitočtový zdvih (Shift)170 Hz. Pokud nemáte přijímač s digitálním laděním , musíte doladit ručně přijímač podle zobrazení přijímané frekvence v okně programu tak, aby se kryla s vyznačenými ryskami kmitočtového zdvihu, nebo posunout rysky šipkami na klávesnici. Program pak sám zasynchronizuje a začne se zobrazovat přijímaná zpráva. Naladění přijímače si pak můžete uložit a je připraven pro příští příjem.
HF - METEOFAX
Nejlépe slyšitelná meteoslužba v Čechách je z Anglie nebo Německa. Vysílá nepřetržite formou faxu předpovědní synoptické mapy až na čtyři dni dopředu, mapy výšky vln, teplotní mapy moří, mapy výskytu ledovců, mlhy a mnoho dalších meteorologických informaci pro dané oblasti.
RTTY Radiodálnopis
Výborné předpovědi pro lodě vysílá Německá meteoslužba DWD z Offenbachu a Pinnebergu na frekvencích 147,3 kHz, 11039,0 kHz a 14467,3 kHz. Jedná se o nepřetržité vysílání v textové podobě v němčině ( varování i v angličtině ) podobně jako Navtex. Vysílání se během dne pro jednotlivé oblasti opakují a aktualizují. Můžeme přijímat předpovědi počasí pro oblast Německa, Baltu, Severního moře a Atlantiku, Středozemního moře a Černého moře. Dále varování, hlášení meteorologických stanic a mnoho dalších informací. Vysílání na dlouhých vlnách na kmitočtu 147,3 kHz s výkonem 20 kW a je u nás velmi dobře slyšitelné celý den. Bohužel přenosná radia běžně nejdou naladit na tak nízkou frekvenci. Již zmiňované radio Sony ICF-SW7600G má také nejnižšší naladitelný kmitočet 150 kHz, ale v nastavení SSB/LSB lze ručním doladěním radio trochu podladit a stanici na kmitočtu 147,3 kHz lze přijmout.